O nas

Własne biuro rachunkowe to marzenie wielu absolwentów rachunkowości i kierunków pokrewnych. Jego otworzenie wymaga jednak sporo determinacji i nakładów finansowych na reklamę. Jest to związane z dużą ilością przedsiębiorstw tego typu, co wymusza walkę o klientów.

Księgowa to osoba zatrudniona do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Odpowiada za zbieranie i przechowywanie faktur i innych dokumentów, wpisywanie ich do systemu księgowego, a następnie analizowanie danych i wyciąganie z nich informacji istotnych w procesie działalności firmy. Obowiązkiem księgowej jest także pilnowanie, aby spełnione zostały wszystkie obowiązki wobec urzędu skarbowego i innych instytucji.

Księgowość to bardzo ważny dział każdej firmy, dlatego zatrudnione w nim osoby powinny cechować się dokładnością, sumiennością i zdolnością do skupienia uwagi. Księgowa (lub księgowy) potrzebna jest w każdej firmie, nawet najmniejszej. Jednak niedużym przedsiębiorstwom często nie opłaca się zatrudniać księgowej na stałe. Stąd częsty zwyczaj współpracy z księgowymi po godzinach, przez dzień lub dwa w miesiącu.

Księgowe mogą oferować swoje usługi we własnym biurze rachunkowym lub mogą być zatrudnione na etat w firmie bądź organizacji. Aby założyć biuro rachunkowe i prowadzić księgowość w formie usług trzeba posiadać licencję Ministra Finansów. Zdobywa się ją na podstawie potwierdzonego doświadczenia w zawodzie i po zdaniu egzaminu (nie muszą go zdawać osoby, które ukończyły rachunkowość). Jednak, aby zostać zatrudnionym na etat nie trzeba żadnej licencji, najważniejsze są umiejętności i kwalifikacje.

Oczywiście każda z tych form zatrudnienia ma swoje plusy i minusy  - w biurze współpracuje się z różnymi firmami, co pozwala lepiej poznać zasady ich działania i tym samym lepiej orientować się na rynku. Poza tym księgowa w biurze ma większą samodzielność. Ujemną stroną prowadzenia własnej firmy jest współpraca raczej z niedużymi firmami i konieczność zajmowania się naraz kilkoma sprawami. Plusem pracy na etacie w księgowości dużej firmy jest możliwość dokładnego zajęcia się jednym tylko podmiotem gospodarczym. Minusem są niewielkie możliwości rozwoju.

Stanowisko, do którego warto dążyć w tym zawodzie jest posada głównej księgowej (księgowego). Taka osoba nadzoruje już wszystkie wydarzenia finansowe w firmie - zarządzanie finansami, księgowością, administracją. Organizuje i kieruje zespołami podległych pracowników, dba o sprawne funkcjonowanie działu i jego rozwój. Do jej zadań należy rozwój systemu finansowego przedsiębiorstwa i bezustanna kontrola jego kondycji finansowej. Główna księgowa odpowiada za stan dokumentacji, jej przechowywanie i archiwizację, zajmuje się sprawami kadrowo-płacowymi, współpracuje z bankami i innymi klientami. Od osoby zatrudnionej na tym stanowisku wymaga się biegłej znajomości przepisów finansowo-podatkowych, celnych i dewizowych. Jednak, aby zostać główną księgową trzeba legitymować się długim i bogatym doświadczeniem pracy w zawodzie.

KSIĘGOWA / KSIĘGOWY to nie zawód, to cecha charakteru 🙂